Koszt remontu małej łazienki

Ile kosztuje remont łazienki? To jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie osoby planujące zmiany w tym wnętrzu. Aby się tego dowiedzieć, warto jeszcze przed rozpoczęciem prac odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy będzie to generalny remont, czy do wymiany jest jedynie część wyposażenia? O czym pamiętać w kosztorysie? Oto kilka praktycznych rad, jak dobrze zaplanować remont łazienki krok po kroku.

Zdecydowanie łatwiej przeprowadza się remont w nowych łazienkach, o wiele trudniej w tych przynajmniej kilkunastoletnich. W tym drugim przypadku dochodzi kwestia skucia obecnych płytek i innych okładzin ściennych i podłogowych, przygotowanie powierzchni czy przeprowadzenie nowych instalacji.

Co ma wpływ na ostateczną kwotę? Szacunkowo koszt remontu małej łazienki w bloku o powierzchni około 4 czy 5 m2 to minimum kilka tysięcy złotych, górna granica zależy od kwot wydanych na wykończenie i wyposażenie. Dosyć duży wycinek tej kwoty stanowi wynagrodzenie dla ekipy wykończeniowej, choć i w tym wypadku stawki znacznie różnią się w zależności od lokalizacji.

Wstępny kosztorys – co uwzględnić?

Pierwszym etapem w projekcie remontu łazienki powinien być kosztorys. Jakie materiały będą potrzebne? Co trzeba kupić, czy coś można wykorzystać? Aby się tego dowiedzieć, warto zrobić projekt nowej łazienki.

Wygodną opcją jest wykonanie go razem z profesjonalnym projektantem wnętrz. Wiele salonów i sklepów z wyposażeniem oferuje obecnie nieodpłatne wykonanie projektu. Jednak do kosztorysu łazienki wystarczy czasami kilka kartek i długopis. Rozrysowanie wstępnego projektu, rozplanowanie płytek, mebli i armatury pozwala wykonać proste obliczenia tak potrzebne przy prognozowaniu wydatków. Co zatem należy uwzględnić w koszcie remontu małej łazienki?

Płytki, farby i inne okładziny ścienne. Co położyć na ściany, a co na podłogę? Płytki, cegła, panele, deski, beton? A może tapeta, grafika za szkłem lub po prostu farba? Dysponując projektem łazienki można łatwo zaplanować, ile i jakich materiałów będzie potrzeba. Ile farby łazienkowej na podwójne malowanie ścian? Ile i jakich płytek na podłogę? Co na ściany? W obliczeniach należy uwzględnić około 10-15% zapasu na nieplanowane wydatki.

Armatura, ceramika łazienkowa. Do małych łazienek, zamiast wanny, najlepiej wybrać brodzik (kwadratowy, prostokątny lub półokrągły) z drzwiami skrzydłowymi lub rozsuwanymi. Jaka umywalka, z postumentem czy bez? WC stojące czy podwieszane? Jaka armatura, z czego wykonana? Odpowiadając sobie na te kilka prostych pytań i przeglądając ofertę sklepów z ceramiką łazienkową można wstępnie zaplanować wydatki.

Meble łazienkowe. Czy projekt łazienki zakłada szafki łazienkowe? Do sprytnych rozwiązań w małych łazienkach należą szafki podumywalkowe, które wykorzystują pustą przestrzeń wokół instalacji odpływowej. Inna opcja, pozwalająca zaoszczędzić przestrzeń, jednocześnie zwiększająca powierzchnię do przechowywania, to szafki z lustrem, wieszane najczęściej nad umywalką. Warto zatem zaplanować, czy lepiej wstawić zestaw mebli łazienkowych, czy lepiej pojedyncze szafki? Z czego będą wykonane? Czy wymiary łazienki pozwalają na dopasowanie mebli spośród gotowej standardowej oferty sklepów z wyposażeniem, czy trzeba rozważyć wykonanie mebli na wymiar? Ta druga opcja, choć droższa od gotowych produktów, daje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne.

Oświetlenie. To ważny element wyposażenia, szczególnie w sytuacji, gdy w łazience nie ma okna. Główna lampa przy suficie, oświetlenie punktowe czy boczne? Lampy nad lustrem, a może profile ledowe wokół? Ogromny wybór oświetlenia łazienkowego daje ogromne pole do aranżacji, ale ma też wpływ na budżet. Dodatki. Kwota, jaką należy zaplanować na dodatki i akcesoria, w dużej mierze zależy od stylu, w jakim ma być urządzona łazienka. Marynistyczny, elegancki, industrialny, a może glamour, romantyczny lub retro? Dodatki metalowe czy drewniane? Ozdobna rama lustra, obrazy łazienkowe lub specjalnie stylizowane pojemniki na przybory łazienkowe mogą sporo kosztować. Warto uwzględnić je w budżecie.Wykonanie i narzędzia. Materiały i wyposażenie kosztują, ale znaczną część budżetu na remont łazienki pochłania tzw. robocizna. Aby obniżyć koszty wykonania, część prac można wykonać samodzielnie.

Dodatki. Kwota, jaką należy zaplanować na dodatki i akcesoria, w dużej mierze zależy od stylu, w jakim ma być urządzona łazienka. Marynistyczny, elegancki, industrialny, a może glamour, romantyczny lub retro? Dodatki metalowe czy drewniane? Ozdobna rama lustra, obrazy łazienkowe lub specjalnie stylizowane pojemniki na przybory łazienkowe mogą sporo kosztować. Warto uwzględnić je w budżecie.

Wykonanie i narzędzia. Materiały i wyposażenie kosztują, ale znaczną część budżetu na remont łazienki pochłania tzw. robocizna. Aby obniżyć koszty wykonania, część prac można wykonać samodzielnie.

Koszt remontu łazienki 5m2

Kosztorys remontu nawet małej łazienki zależy w dużej mierze od zakresu prac, ale główne składowe decydujące o wielkości inwestycji to przede wszystkim zakup materiałów i wynagrodzenie dla ekipy remontowej. Z o wiele większymi kosztami musimy się liczyć robiąc generalny remont z wymianą instalacji i pokrycia ścian – wówczas trzeba liczyć już dziesiątki tysięcy. Natomiast jeśli planujemy wymianę płytek, armatury i ceramiki, wówczas za same materiały zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy.

Gdy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać większość prac, wtedy zostaje w kieszeni spora kwota związana z wynajęciem specjalistów. W dużych miastach wynagrodzenie fachowców może kosztować nawet drugie tyle, co koszt materiałów.

Koszt wyposażenia i armatury

Wanna, brodzik, WC i umywalki to pod kątem funkcjonalnym kluczowe elementy wyposażenia łazienki. Są często eksploatowane, dlatego warto postawić na produkty od renomowanego producenta, trwałe i dobrze wykonane, by dobrze służyły przez lata.

Wanna lub prysznic. Praktyka pokazuje, że w małych łazienkach w bloku dobrze sprawdza się kabina prysznicowa z rozsuwanymi lub skrzydłowymi drzwiami. Najczęściej wybierane są kabiny kwadratowe lub półokrągłe. Najprostsze kabiny można kupić już na 800-1000 zł, średnia półka to koszt 1500-2000 zł. Ceny za najprostsze brodziki zaczynają się od około 500 zł.

W nowym budownictwie coraz częściej spotyka się łazienki z wnęką specjalnie zaplanowaną na prysznic. Szklane drzwi wnękowe od renomowanego producenta do takiego prysznica to koszt rzędu 1500-2500 zł.

Planując wstawienie wanny do łazienki, można poszerzyć jej funkcjonalność przez montaż nawannowej szklanej ścianki bocznej. W ten sposób można bez problemu brać prysznic bez obaw o zachlapanie pomieszczenia. Ceny bocznych ścianek zaczynają się od około 1000 zł.

Koszt samej wanny zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego jest wykonana, jakości, kształtu i wymiarów. Równie ważne jest, czy wanna jest do zabudowy, czy wolnostojąca. Najprostsze wanny prostokątne można kupić już za około 800-900 zł. Dobrej jakości wolnostojące wanny z dodatkowym wyposażeniem to wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy.

Miski WC

Miski ustępowe wiszące są droższe od stojących. Te pierwsze można kupić już za około 500-600 zł, a kompaktową miskę WC z pionowym odpływem za około 250-350 zł. Do tego trzeba doliczyć spłuczkę. Prostsze, te montowane do ściany to wydatek rzędu około 200-300 zł, zaś za stelaże podtynkowe do zabudowy trzeba zapłacić już przynajmniej 600-800 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze kilkaset złotych na deskę sedesową i akcesoria potrzebne do montażu (zawory, rury, odpływy itp.).

Umywalki łazienkowe

Cena zależy od wielu czynników: wielkości, materiału, sposobu montażu czy wyposażenia dodatkowego. Za najprostsze umywalki meblowe trzeba zapłacić około 250-400 zł, nieco droższe są umywalki stawiane na blacie (od 350 zł), średnia półka to wydatek rzędu 500-600 zł.

Armatura do łazienki

Tu trudno mówić o konkretnych kwotach. Ceny baterii umywalkowych i zestawów prysznicowych wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na ich koszt wpływa jakość wykonania, materiały, trwałość i design.   

Ceny mebli łazienkowych

W małych łazienkach trudno wygospodarować miejsce na przechowywanie. Ogromna różnorodność wymiarów i konfiguracji mebli łazienkowych sprawia, że z łatwością można je wkomponować nawet w projekt małego pomieszczenia.

Na koszt remontu małej łazienki ma wpływ liczba i rodzaj szafek łazienkowych, materiał, z którego są wykonane i sposób montażu. Do wyboru są szafki wiszące lub stojące, montowane pod blatem, szuflady podumywalkowe czy szafki boczne wykorzystujące przestrzeń pomiędzy innymi elementami. Meble łazienkowe można kupić w zestawach (także z dopasowaną do nich umywalką) lub jako pojedyncze egzemplarze. Ceny tych ostatnich zaczynają się już od kilkuset złotych.

W małej łazience liczy się każda przestrzeń, dlatego warto wybierać meble wielofunkcyjne. Szafka z lustrem nad umywalką lub zabudowa pralki dająca jednocześnie przestrzeń na przechowywanie, to ciekawe opcje, które warto wykorzystać w projekcie.

Koszt oświetlenia w łazience

Już na etapie kosztorysu warto sprawdzić ceny lamp łazienkowych, potrafią się bowiem one wahać od kilkudziesięciu (pojedyncze punkty świetle) do nawet kilku tysięcy złotych (za designerskie lampy). Wybierając oświetlenie do łazienki, warto wziąć pod uwagę nie tylko początkowy koszt zakupu lampy, ale także późniejsze zużycie prądy i ich energooszczędność.

Główne światło górne z kilkoma żarówkami lub świetlówkami to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych. Ale w łazienkach często też wykorzystuje się lampy lub profile ledowe, kinkiety, oświetlenie boczne lub ścienne oraz oświetlenie lustra. Klimatu dodaje podświetlenie ścianek, wanny, brodzika, półek lub szafek. Zatem całkowity koszt oświetlenia łazienkowego zależy w głównej mierze od liczby i rodzaju lamp, może wahać się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Koszt remontu toalety 

Ostateczny kosztorys toalety zależy przede wszystkim od jej metrażu i wyposażenia. Co zazwyczaj wstawiamy do toalety? Miskę WC ze stelażem lub kompaktem, umywalkę z szafką, lustro, pojedyncze meble łazienkowe to absolutne minimum. Trzeba do tego doliczyć koszty instalacji, płytek, farb, oświetlenia i dodatków. Ogólny kosztorys nie będzie bardzo różnił się od wyliczeń dla małej łazienki. 

Remontując toaletę, warto zastanowić się nad automatycznymi włącznikami do wentylacji i światła. W małym wnętrzu może pojawić się problem z wydajnym wietrzeniem i odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, a to istotne kwestie w toalecie dla gości.

Koszt wykończenia łazienki

Generalny remont łazienki daje możliwość nowej aranżacji wnętrza. Przy całkowitej zmianie stylistyki, trzeba zaopatrzyć się w niemal wszystkie nowe akcesoria. Ile wydasz na dodatkowe elementy?

  • kosz na pranie – od 30-40 zł za najprostsze plastikowe pojemniki na pranie; jutowe, drewniane lub wiklinowe kosze kosztują od 100 zł wzwyż;
  • organizery na kosmetyki – proste pojemniki na przybory kosmetyczne można kupić już za kilkadziesiąt złotych; droższe są te wykonane z drewna, materiałów lub wikliny;
  • wisząca suszarka na pranie; w małych łazienkach trudno o miejsce na stojącą suszarkę, dlatego warto montować te podsufitowe lub wiszące nawannowe – to koszt rzędu od 50-60 zł do kilkuset złotych w zależności od rozmiarów i sposobu montażu;
  • dywaniki łazienkowe można kupić już od parunastu złotych za pojedynczy dywanik, w zestawach kosztują około 30-50 zł;
  • wieszaki, uchwyty i inne drobne elementy warto zaplanować na nie około 100-150 zł.

Remont łazienki – koszt robocizny 

Od czego zależy koszt wykończenia łazienki? Od wielkości pomieszczenia, zakresu wykonywanych prac czy dostępnych narzędzi i materiałów. Taniej będzie, gdy remont łazienki jest częścią większego projektu. Stawka będzie wyższa, gdy chodzi tylko o małą łazienkę.

Ekipy remontowe proponują stawki za metr kwadratowy powierzchni (np. układanych płytek) lub ryczałtowy koszt remontu całej łazienki wraz z montażem armatury, mebli i wyposażenia. Mając wiedzę i umiejętności, jak samemu wykonać niektóre z tych czynności, w ten sposób można sporo zaoszczędzić. Fachowcy dysponują też najczęściej własnymi narzędziami i potrzebnym sprzętem.
Remontując samodzielnie, trzeba się w nie wyposażyć. Koszt ich zakupu lub wypożyczenia też trzeba wpisać w kosztorys.

Ile trwa remont łazienki?

W zależności od zakresu prac, czas remontu łazienki można zrobić nawet w 2 tygodnie. Wszystko zależy od dobrego zaplanowania prac, dostępności materiałów i zgrania pracy ekipy remontowej i specjalistów (hydraulik, elektryk). Im lepiej przemyślany i rozplanowany projekt, tym sprawniej potoczą się prace. Praktyka pokazuje, aby jeszcze przed uruchomieniem prac budowlanych zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Zdarzają się sytuacje, że brak jednego elementu potrafi wtrzymać prace nawet na dłuższy czas.

Remont będzie trwał o wiele dłużej, jeśli planujemy też gruntowną wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wówczas warto zaplanować na prace przynajmniej kilka tygodni.

Zobacz kolekcje Nova Pro Premium