kabina czy zasłona prysznicowa - co wybrać?

 

Prysznic w strefie kąpielowej łazienki to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort szybkiego i wygodnego odświeżenia się. Wybierając to rozwiązanie, należy też podjąć decyzję o typie bariery, jaka ma chronić wnętrze łazienki przed ochlapaniem. Kabina prysznicowa czy zasłona – jakie są zalety i wady tych opcji? Co wybrać do swojej łazienki?


Jaką kabinę łazienkową wybrać?

Wybór przede wszystkim uzależniony jest od ilości dostępnego miejsca i układu wnętrza. Popularne ostatnio kabiny walk-in są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także z łatwością wpasują się w aranżację niemal każdej łazienki.

Kabina prysznicowa do małej łazienki 

Prysznic to często domyślny wybór dla łazienek o małym metrażu. Najlepiej sprawdzają się tu kabiny przesuwane, składane lub wspomniane już natryski otwarte typu walki-in. Podczas wyboru trzeba brać pod uwagę nie tylko miejsce przeznaczone na samą kabinę prysznicową z brodzikiem, ale także przestrzeń na otwarcie drzwi i swobodny dostęp do niej. 

Na co zwracać uwagę wybierając kabinę prysznicową?

 • Stabilność konstrukcji i jakość materiałów, z których jest zbudowana.
 • Grubość i rodzaj szkła. Do kabin prysznicowych polecane jest szkło hartowane, najlepiej dodatkowo pokryte warstwą ułatwiającą jej czyszczenie.
 • Kompatybilność z brodzikiem. Jeśli osobno wybieramy te elementy strefy kąpielowej sprawdźmy, czy ścianki kabiny ściśle przylegają do podłoża i czy pasują wymiary, np. czy długość i szerokość brodzika prostokątnego pokryją się z ułożeniem ścianek kabiny. 
 • System otwierania i zamykania kabiny, jakość uszczelek i szczelność listew pod elementami ruchomymi kabiny.
 •  Przy systemach przesuwnych zwróćmy uwagę na jakość rolek i listew. Ważny jest także łatwy dostęp do wszystkich elementów systemu jezdnego i możliwość ich dokładnego wyczyszczen

Sposoby otwierania drzwi w kabinie prysznicowej

Zastanawiając się, jak zaaranżować kabiny prysznicowe z brodzikiem, warto wiedzieć, że mają one kilka systemów dostępu do wnętrza:

 • Skrzydłowe tzw. uchylne – funkcjonują jak klasyczne otwierane drzwi, oparte na ścianie lub na szybach prysznicowych. Wygodne, wymagają jednak sporo miejsca na pełne otwarcie drzwi do kabiny.
 • Przesuwne – to dobre rozwiązanie szczególnie do małych łazienek. Praktyka pokazuje, że ze względu na konstrukcję z prowadnicami jest dosyć uciążliwe w czyszczeniu.
 • Składane – działa podobnie jak składane parawany nawannowe, złożenie ścianek daje sporo przestrzeni do wykorzystania poza momentem korzystania z natrysku.  
 
strefa prysznicowa Koło
prysznic Koło

Zalety kabin prysznicowych

To rozwiązanie najczęściej wybierane podczas urządzania łazienki. I nic w tym dziwnego, bo obecne dostępne na rynku kabiny są wygodne, funkcjonalne, estetyczne i z łatwością dopasują się do niemal każdego projektu łazienki. Opcja dowolnej konfiguracji kabin z szyb i drzwiczek o różnych wymiarach daje możliwość wstawienia ich do wnętrz o nawet najbardziej nietypowym układzie. Są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy regularnie przecierać ją wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu przeznaczonego do pielęgnacji kabin prysznicowych.

Zasłona prysznicowa – dekoracja i funkcjonalność w jednym

Choć nieco zapomniana przed ostatnie lata, wraca ostatnio jako jeden z trendów wnętrzarskich. I to w zupełnie nowej odsłonie jako ciekawy, oryginalny i designerski element wyposażenia łazienki. I co najważniejsze – bardzo praktyczny i uniwersalny, który można bez ograniczeń zaaranżować niemal w każdej łazience. 
Zasłony prysznicowe funkcjonują podobnie jak kabiny z brodzikiem, jednak zajmują znacznie mniej miejsca. Świetnie sprawdzają się także we wnękach lub jako parawany nawannowe. W tym ostatnim przypadku pozwalają łatwo stworzyć konstrukcję typu 2w1. Powstaje wanno-prysznic, a każdy z domowników wybiera, czy woli wziąć szybki odświeżający prysznic czy potrzebuje długiej relaksującej

Jak czyścić zasłonę prysznicową - domowe sposoby

Częsty kontakt dużej powierzchni zasłonki z wodą powoduje, że mogą osadzać się na niej drobnoustroje, gromadzić osad, brud i nadmiar wilgoci. Bez regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji na zasłonie z czasem pojawią się plamy i przebarwienia, a z czasem może rozwijać się pleśń. To nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kabiny natryskowej. Zastanawiając się jakie płytki do łazienki wybrać, warto też sprawdzić, jaka zasłona będzie dla nich unikalnym dopełnieniem.

Jak zatem dbać o zasłonę, aby na długo zachowała ładny i świeży wygląd?

 • Po każdym natrysku należy rozłożyć zasłonę, aby nie gromadziła się w zagięciach nadmierna wilgoć. Warto także ściągnąć nadmiar wody i wytrzeć materiał.
 • Należy usuwać nadmiar wilgoci z łazienki. Po każdej kąpieli warto wietrzyć pomieszczenie by uwolnić nadmiar wilgoci. To dobry sposób, by ochronić przed zagrzybieniem ściany łazienki i jej wyposażenie.
 • Przy każdym sprzątaniu łazienki warto przetrzeć zasłonę łagodnym detergentem (gotowym lub domowym na bazie octu lub sody oczyszczonej).
 • Zasłony prysznicowe z PCV warto kilka razy w miesiącu zdjąć i namoczyć w wodzie ze środkiem czyszczącym. Jeśli pojawiają się na niej plany lub osad, wówczas należy ją dokładnie wyczyścić gąbką lub szczotką z dodatkiem emulsji lub mleczka do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta – niektóre zasłony prysznicowe można prać w pralce. Potem warto ją rozwiesić i pozwolić dokładnie wyschnąć. 
 • Jeśli zasłona ma tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń i szybkiego pleśnienia, oprócz standardowego czyszczenia warto stosować także preparaty dezynfekujące i chroniące przed pojawieniem się pleśni i grzybów.
kabina prysznicowa Koło
kabina prysznicowa Koło

Zasłona prysznicowa czy kabina - czym się kierować przy wyborze?

Kabiny prysznicowe to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie do strefy kąpielowej. W dużych łazienkach są montowane oprócz wanny, w mniejszych o dosyć ograniczonym metrażu zwykle to jedyna dostępna opcja. 
Obszar na prysznic można odgrodzić od pozostałej części łazienki na dwa sposoby. Pierwszy to montaż pełnej kabiny prysznicowej z brodzikiem lub modnych ostatnio systemów walk-in, gdzie jedynie szyba prysznicowa separuje strefę kąpielową od reszty łazienki. Drugi sposób opiera się na zawieszeniu zasłony prysznicowej, która chroni przed rozchlapywaniem wody. 

 

Sposoby otwierania drzwi w kabinie prysznicowej

Zastanawiając się, jak zaaranżować kabiny prysznicowe z brodzikiem, warto wiedzieć, że mają one kilka systemów dostępu do wnętrza:
Skrzydłowe tzw. uchylne – funkcjonują jak klasyczne otwierane drzwi, oparte na ścianie lub na szybach prysznicowych. Wygodne, wymagają jednak sporo miejsca na pełne otwarcie drzwi do kabiny.
Przesuwne – to dobre rozwiązanie szczególnie do małych łazienek. Praktyka pokazuje, że ze względu na konstrukcję z prowadnicami jest dosyć uciążliwe w czyszczeniu.
Składane – działa podobnie jak składane parawany nawannowe, złożenie ścianek daje sporo przestrzeni do wykorzystania poza momentem korzystania z natrysku.  

Zasłona prysznicowa czy kabina - czym się kierować przy wyborze?

Zasłony prysznicowe dobrze sprawdzają się jako wygodne, i często jedyne możliwe, rozwiązanie pozwalające odgrodzić prysznic od innych części łazienki. Tam, gdzie trudno wpasować kabinę prysznicową i gdy układ łazienki nie pozwala na wygodne otwarcie drzwi. To ekonomiczna alternatywa dla prysznica walk-in, lub gdy po prostu wstawienie szyby prysznicowej jest niemożliwe. Zasłony montowane na drążkach to też dobra opcja dla bardzo małych łazienek. Każda kabina prysznicowa wymaga miejsca na montaż całej konstrukcji, wygodne otwarcie drzwi oraz dopasowanie do brodzika. Decydując się na zasłonę, nie mamy tego rodzaju problemów. Wystarczy jedynie dobrać drążek i zasłonę o odpowiednich wymiarach.