Kabina czy zasłona prysznicowa - co wybrać?

 

Prysznic w strefie kąpielowej łazienki to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort szybkiego i wygodnego odświeżenia się. Wybierając to rozwiązanie, należy też podjąć decyzję o typie bariery, jaka ma chronić wnętrze łazienki przed ochlapaniem. Kabina prysznicowa czy zasłona – jakie są zalety i wady tych opcji? Co wybrać do swojej łazienki?


Jaką kabinę łazienkową wybrać?

Wybór przede wszystkim uzależniony jest od ilości dostępnego miejsca i układu wnętrza. Popularne ostatnio kabiny walk-in są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także z łatwością wpasują się w aranżację niemal każdej łazienki.

Kabina prysznicowa do małej łazienki 

Prysznic to często domyślny wybór dla łazienek o małym metrażu. Najlepiej sprawdzają się tu kabiny przesuwane, składane lub wspomniane już natryski otwarte typu walki-in. Podczas wyboru trzeba brać pod uwagę nie tylko miejsce przeznaczone na samą kabinę prysznicową z brodzikiem, ale także przestrzeń na otwarcie drzwi i swobodny dostęp do niej. 

Na co zwracać uwagę wybierając kabinę prysznicową?

 • Stabilność konstrukcji i jakość materiałów, z których jest zbudowana.
 • Grubość i rodzaj szkła. Do kabin prysznicowych polecane jest szkło hartowane, najlepiej dodatkowo pokryte warstwą ułatwiającą jej czyszczenie.
 • Kompatybilność z brodzikiem. Jeśli osobno wybieramy te elementy strefy kąpielowej sprawdźmy, czy ścianki kabiny ściśle przylegają do podłoża i czy pasują wymiary, np. czy długość i szerokość brodzika prostokątnego pokryją się z ułożeniem ścianek kabiny. 
 • System otwierania i zamykania kabiny, jakość uszczelek i szczelność listew pod elementami ruchomymi kabiny.
 •  Przy systemach przesuwnych zwróćmy uwagę na jakość rolek i listew. Ważny jest także łatwy dostęp do wszystkich elementów systemu jezdnego i możliwość ich dokładnego wyczyszczen

Sposoby otwierania drzwi w kabinie prysznicowej

Zastanawiając się, jak zaaranżować kabiny prysznicowe z brodzikiem, warto wiedzieć, że mają one kilka systemów dostępu do wnętrza:

 • Skrzydłowe tzw. uchylne – funkcjonują jak klasyczne otwierane drzwi, oparte na ścianie lub na szybach prysznicowych. Wygodne, wymagają jednak sporo miejsca na pełne otwarcie drzwi do kabiny.
 • Przesuwne – to dobre rozwiązanie szczególnie do małych łazienek. Praktyka pokazuje, że ze względu na konstrukcję z prowadnicami jest dosyć uciążliwe w czyszczeniu.
 • Składane – działa podobnie jak składane parawany nawannowe, złożenie ścianek daje sporo przestrzeni do wykorzystania poza momentem korzystania z natrysku.  
 
strefa prysznicowa Koło
prysznic Koło

Zalety kabin prysznicowych

To rozwiązanie najczęściej wybierane podczas urządzania łazienki. I nic w tym dziwnego, bo obecne dostępne na rynku kabiny są wygodne, funkcjonalne, estetyczne i z łatwością dopasują się do niemal każdego projektu łazienki. Opcja dowolnej konfiguracji kabin z szyb i drzwiczek o różnych wymiarach daje możliwość wstawienia ich do wnętrz o nawet najbardziej nietypowym układzie. Są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy regularnie przecierać ją wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu przeznaczonego do pielęgnacji kabin prysznicowych.

Zasłona prysznicowa – dekoracja i funkcjonalność w jednym

Choć nieco zapomniana przed ostatnie lata, wraca ostatnio jako jeden z trendów wnętrzarskich. I to w zupełnie nowej odsłonie jako ciekawy, oryginalny i designerski element wyposażenia łazienki. I co najważniejsze – bardzo praktyczny i uniwersalny, który można bez ograniczeń zaaranżować niemal w każdej łazience. 
Zasłony prysznicowe funkcjonują podobnie jak kabiny z brodzikiem, jednak zajmują znacznie mniej miejsca. Świetnie sprawdzają się także we wnękach lub jako parawany nawannowe. W tym ostatnim przypadku pozwalają łatwo stworzyć konstrukcję typu 2w1. Powstaje wanno-prysznic, a każdy z domowników wybiera, czy woli wziąć szybki odświeżający prysznic czy potrzebuje długiej relaksującej

Jak czyścić zasłonę prysznicową - domowe sposoby

Częsty kontakt dużej powierzchni zasłonki z wodą powoduje, że mogą osadzać się na niej drobnoustroje, gromadzić osad, brud i nadmiar wilgoci. Bez regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji na zasłonie z czasem pojawią się plamy i przebarwienia, a z czasem może rozwijać się pleśń. To nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kabiny natryskowej. Zastanawiając się jakie płytki do łazienki wybrać, warto też sprawdzić, jaka zasłona będzie dla nich unikalnym dopełnieniem.

Jak zatem dbać o zasłonę, aby na długo zachowała ładny i świeży wygląd?

 • Po każdym natrysku należy rozłożyć zasłonę, aby nie gromadziła się w zagięciach nadmierna wilgoć. Warto także ściągnąć nadmiar wody i wytrzeć materiał.
 • Należy usuwać nadmiar wilgoci z łazienki. Po każdej kąpieli warto wietrzyć pomieszczenie by uwolnić nadmiar wilgoci. To dobry sposób, by ochronić przed zagrzybieniem ściany łazienki i jej wyposażenie.
 • Przy każdym sprzątaniu łazienki warto przetrzeć zasłonę łagodnym detergentem (gotowym lub domowym na bazie octu lub sody oczyszczonej).
 • Zasłony prysznicowe z PCV warto kilka razy w miesiącu zdjąć i namoczyć w wodzie ze środkiem czyszczącym. Jeśli pojawiają się na niej plany lub osad, wówczas należy ją dokładnie wyczyścić gąbką lub szczotką z dodatkiem emulsji lub mleczka do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta – niektóre zasłony prysznicowe można prać w pralce. Potem warto ją rozwiesić i pozwolić dokładnie wyschnąć. 
 • Jeśli zasłona ma tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń i szybkiego pleśnienia, oprócz standardowego czyszczenia warto stosować także preparaty dezynfekujące i chroniące przed pojawieniem się pleśni i grzybów.
kabina prysznicowa Koło
kabina prysznicowa Koło

Zasłona prysznicowa czy kabina - czym się kierować przy wyborze?

Kabiny prysznicowe to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie do strefy kąpielowej. W dużych łazienkach są montowane oprócz wanny, w mniejszych o dosyć ograniczonym metrażu zwykle to jedyna dostępna opcja. 
Obszar na prysznic można odgrodzić od pozostałej części łazienki na dwa sposoby. Pierwszy to montaż pełnej kabiny prysznicowej z brodzikiem lub modnych ostatnio systemów walk-in, gdzie jedynie szyba prysznicowa separuje strefę kąpielową od reszty łazienki. Drugi sposób opiera się na zawieszeniu zasłony prysznicowej, która chroni przed rozchlapywaniem wody.