kabina czy zasłona prysznicowa - co wybrać?

 

Prysznic w strefie kąpielowej łazienki to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort szybkiego i wygodnego odświeżenia się. Wybierając to rozwiązanie, należy też podjąć decyzję o typie bariery, jaka ma chronić wnętrze łazienki przed ochlapaniem. Kabina prysznicowa czy zasłona – jakie są zalety i wady tych opcji? Co wybrać do swojej łazienki?


Kabiny prysznicowe to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie do strefy kąpielowej. W dużych łazienkach są montowane oprócz wanny, w mniejszych o dosyć ograniczonym metrażu zwykle to jedyna dostępna opcja. 
Obszar na prysznic można odgrodzić od pozostałej części łazienki na dwa sposoby. Pierwszy to montaż pełnej kabiny prysznicowej z brodzikiem lub modnych ostatnio systemów walk-in, gdzie jedynie szyba prysznicowa separuje strefę kąpielową od reszty łazienki. Drugi sposób opiera się na zawieszeniu zasłony prysznicowej, która chroni przed rozchlapywaniem wody. 

Zasłona prysznicowa – dekoracja i funkcjonalność w jednym 

Choć nieco zapomniana przed ostatnie lata, wraca ostatnio jako jeden z trendów wnętrzarskich. I to w zupełnie nowej odsłonie jako ciekawy, oryginalny i designerski element wyposażenia łazienki. I co najważniejsze – bardzo praktyczny i uniwersalny, który można bez ograniczeń zaaranżować niemal w każdej łazience. 
Zasłony prysznicowe funkcjonują podobnie jak kabiny z brodzikiem, jednak zajmują znacznie mniej miejsca. Świetnie sprawdzają się także we wnękach lub jako parawany nawannowe. W tym ostatnim przypadku pozwalają łatwo stworzyć konstrukcję typu 2w1. Powstaje wanno-prysznic, a każdy z domowników wybiera, czy woli wziąć szybki odświeżający prysznic czy potrzebuje długiej relaksującej kąpieli.

Jak wybrać zasłonę prysznicową i drążek?

Jedną z dużych zalet zasłony jest jej łatwość montażu. Jedyne decyzje, jakie musimy podjąć to wybór drążka o odpowiedniej długości oraz zasłony o szerokości większej niż przestrzeń, którą ma pokrywać. Ma to gwarantować, że woda nie będzie rozchlapywać się po bokach. Warto także pamiętać, aby wysokość zasłony była na tyle duża by pozostawiała pewien margines materiału, który ma chronić przed wylewaniem się poniżej kabiny. Na rynku dostępne mamy zasłony tekstylne, bawełniane lub wykonane z PCV. 
Z kwestii praktycznych ważny jest sposób montażu drążka z zasłonką. Nad wejściem do brodzika lub wanny można zawiesić drążek rozporowy albo taki wymagający zamocowania na ścianie przy pomocy kilku śrub. Drążki prostokątne, łamane lub owalne mają najczęściej także dodatkowe punkty mocowania, najczęściej w formie dodatkowego niewielkiego profilu sufitowego stabilizującego całą konstrukcję.
Warto zwrócić też uwagę na system, dzięki któremu zasłona przesuwa się po drążku. Są dwa podstawowe rozwiązania. Pierwszy to kółka, na których zawieszona jest zasłona. W drugim przypadku kółka są częścią górnej listwy zasłony. Praktyka pokazuje, że oba rozwiązania dobrze się sprawdzają. Z opinii użytkowników wynika, że dobrze wybierać zasłonki, które są dodatkowo pokryte warstwą przeciw pojawianiu się pleśni. To ważne, ponieważ wysoka wilgotność i czasami trudność w wysychaniu zasłonki mogą skutkować rozwojem grzybów. 

Prysznic z zasłonką, a mała łazienka

Zasłonka na drążku ma tę zaletę, że z łatwością można ją wpasować w niemal każde wnętrze. Niezależnie od wielkości metrażu i układu, pozwala na łatwe rozplanowanie łazienki w prysznicem. Dla osób, które zastanawiają się jak zaaranżować nieustawne pomieszczenie, użycie zasłonki do strefy kąpielowej rozwiązuje wiele problemów. W bardzo małych wnętrzach można nawet pokusić się o organizację strefy kabiny prysznicowej bez brodzika, jedynie z odpływem liniowym w posadzce. W wielu przypadkach prysznic z zasłonką jest jedynym możliwym rozwiązaniem, aby zorganizować strefę natryskową w małej łazience. 

 
strefa prysznicowa Koło
prysznic Koło

Jak czyścić zasłonę prysznicową - domowe sposoby

Częsty kontakt dużej powierzchni zasłonki z wodą powoduje, że mogą osadzać się na niej drobnoustroje, gromadzić osad, brud i nadmiar wilgoci. Bez regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji na zasłonie z czasem pojawią się plamy i przebarwienia, a z czasem może rozwijać się pleśń. To nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kabiny natryskowej. 

Jak zatem dbać o zasłonę, aby na długo zachowała ładny i świeży wygląd?

  • Po każdym natrysku należy rozłożyć zasłonę, aby nie gromadziła się w zagięciach nadmierna wilgoć. Warto także ściągnąć nadmiar wody i wytrzeć materiał.
  • Należy usuwać nadmiar wilgoci z łazienki. Po każdej kąpieli warto wietrzyć pomieszczenie by uwolnić nadmiar wilgoci. To dobry sposób, by ochronić przed zagrzybieniem ściany łazienki i jej wyposażenie.
  • Przy każdym sprzątaniu łazienki warto przetrzeć zasłonę łagodnym detergentem (gotowym lub domowym na bazie octu lub sody oczyszczonej).
  • Zasłony prysznicowe z PCV warto kilka razy w miesiącu zdjąć i namoczyć w wodzie ze środkiem czyszczącym. Jeśli pojawiają się na niej plany lub osad, wówczas należy ją dokładnie wyczyścić gąbką lub szczotką z dodatkiem emulsji lub mleczka do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta – niektóre zasłony prysznicowe można prać w pralce. Potem warto ją rozwiesić i pozwolić dokładnie wyschnąć. 
  • Jeśli zasłona ma tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń i szybkiego pleśnienia, oprócz standardowego czyszczenia warto stosować także preparaty dezynfekujące i chroniące przed pojawieniem się pleśni i grzybów.

 

Czy zasłona prysznicowa sprawdzi się w nowoczesnej łazience?

Obecnie dostępne na rynku zasłony prysznicowe pełnią funkcję nie tylko funkcjonalną, ale też dekoracyjną. Dostępne w szerokiej kolorystyce, dopasowane do aranżacji w różnej stylistyce wnętrzarskiej, są ciekawym elementem projektu łazienki. Zastanawiając się jakie płytki do łazienki wybrać, warto też sprawdzić, jaka zasłona będzie dla nich unikalnym dopełnieniem.
Mnogość fasonów, kształtów i różnorodny design drążków i zasłon prysznicowych sprawiają, że z łatwością to rozwiązanie wpasuje się w aranżację nowoczesnej łazienki

 
kabina prysznicowa Koło
kabina prysznicowa Koło

Kabina prysznicowa do małej łazienki

Prysznic to często domyślny wybór dla łazienek o małym metrażu. Najlepiej sprawdzają się tu kabiny przesuwane, składane lub wspomniane już natryski otwarte typu walki-in. Podczas wyboru trzeba brać pod uwagę nie tylko miejsce przeznaczone na samą kabinę prysznicową z brodzikiem, ale także przestrzeń na otwarcie drzwi i swobodny dostęp do niej. 

Na co zwracać uwagę wybierając kabinę prysznicową?

  • Stabilność konstrukcji i jakość materiałów, z których jest zbudowana.
  • Grubość i rodzaj szkła. Do kabin prysznicowych polecane jest szkło hartowane, najlepiej dodatkowo pokryte warstwą ułatwiającą jej czyszczenie.
  • Kompatybilność z brodzikiem. Jeśli osobno wybieramy te elementy strefy kąpielowej sprawdźmy, czy ścianki kabiny ściśle przylegają do podłoża i czy pasują wymiary, np. czy długość i szerokość brodzika prostokątnego pokryją się z ułożeniem ścianek kabiny. 
  • System otwierania i zamykania kabiny, jakość uszczelek i szczelność listew pod elementami ruchomymi kabiny.
  • Przy systemach przesuwnych zwróćmy uwagę na jakość rolek i listew. Ważny jest także łatwy dostęp do wszystkich elementów systemu jezdnego i możliwość ich dokładnego wyczyszczenia

Sposoby otwierania drzwi w kabinie prysznicowej

Zastanawiając się, jak zaaranżować kabiny prysznicowe z brodzikiem, warto wiedzieć, że mają one kilka systemów dostępu do wnętrza:
Skrzydłowe tzw. uchylne – funkcjonują jak klasyczne otwierane drzwi, oparte na ścianie lub na szybach prysznicowych. Wygodne, wymagają jednak sporo miejsca na pełne otwarcie drzwi do kabiny.
Przesuwne – to dobre rozwiązanie szczególnie do małych łazienek. Praktyka pokazuje, że ze względu na konstrukcję z prowadnicami jest dosyć uciążliwe w czyszczeniu.
Składane – działa podobnie jak składane parawany nawannowe, złożenie ścianek daje sporo przestrzeni do wykorzystania poza momentem korzystania z natrysku.  

Zasłona prysznicowa czy kabina - czym się kierować przy wyborze?

Zasłony prysznicowe dobrze sprawdzają się jako wygodne, i często jedyne możliwe, rozwiązanie pozwalające odgrodzić prysznic od innych części łazienki. Tam, gdzie trudno wpasować kabinę prysznicową i gdy układ łazienki nie pozwala na wygodne otwarcie drzwi. To ekonomiczna alternatywa dla prysznica walk-in, lub gdy po prostu wstawienie szyby prysznicowej jest niemożliwe. Zasłony montowane na drążkach to też dobra opcja dla bardzo małych łazienek. Każda kabina prysznicowa wymaga miejsca na montaż całej konstrukcji, wygodne otwarcie drzwi oraz dopasowanie do brodzika. Decydując się na zasłonę, nie mamy tego rodzaju problemów. Wystarczy jedynie dobrać drążek i zasłonę o odpowiednich wymiarach.