Jaką wanne do łazienki wybrać?

Łazienka z produktami Koło

Wanna w łazience to synonim luksusu i komfortu. Daje możliwość stworzenia strefy SPA w domowym zaciszu. Prostokątna, owalna czy asymetryczna? Która najlepiej sprawdzi się w naszej łazience? Na co zwrócić uwagę wybierając wannę? Podpowiadamy.

Dla wielu osób wanna jest obowiązkową pozycją na liście wyposażenia łazienki. Możliwość wzięcia gorącej relaksującej kąpieli w domowym zaciszu pozwala na ukojenie nerwów po stresującym dniu i zrelaksowanie zmęczonego ciała. Dostępne obecnie na rynku modele pozwalają na zorganizowanie strefy kąpielowej w niemal każdym wnętrzu, bez względu na metraż i układ.  

Wanny – jak wybrać? Ważne parametry.

Kluczową kwestią podczas wyboru wanny jest ilość i kształt przestrzeni w łazience, którą zajmie. Dodatkowo zaplanujmy miejsce wokół wanny na swobodne wchodzenie i wychodzenie z niej. 

 • Kształt i wielkość. Prostokątne, kwadratowe, owalne i asymetryczne – duży wybór modeli daje ogromne pole aranżacyjne. Dostępne w wielu wymiarach z łatwością wpasowują się w niemal każdy układ łazienki, nawet tej o małym metrażu. Pamiętajmy, aby nie zwiększać kubatury wanny kosztem miejsca wokół, jeśli jest go niewiele. Mało miejsca na swobodne wytarcie się potrafi zepsuć przyjemność z relaksującej kąpieli. 
 • Materiał. Najpopularniejsze są obecnie wanny akrylowe. Są lekkie, ciepłe w dotyku, łatwe do czyszczenia i dostępne w różnych wariantach. Wśród wanien wolnostojących pojawia się coraz więcej wanien wykonanych z konglomeratu i kamienia. Te ostatnie świetnie się prezentują w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, są jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne i zimne w dotyku. Z kolei modele metalowe i żeliwne to opcje stosunkowo tanie, wytrzymałe, ale ciężkie i szybko tracące ciepło wody. 
 • Głębokość. Wolnostojące modele są zwykle głębsze od tych do zabudowy, ale nie jest to regułą. Gabaryty wanny mają wpływ nie tylko na komfort codziennego użytkowania, w tym na łatwość wchodzenia i wychodzenia z niej. To ważne, szczególnie dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi. Im głębsza wanna, tym większe zużycie wody. A to ma realny wpływ na wysokość rachunków za media.
 • Wyprofilowanie dna. Wybierając wannę koniecznie zwróćmy uwagę na ukształtowanie wnętrza. Jeśli to możliwe, warto ją przetestować. Sprawdźmy, czy jest wygodna i odpowiada naszym potrzebom. 
 • Sposób montażu baterii. Zanim wybierzemy wannę i baterię, sprawdźmy, gdzie i w jakim układzie są wyjścia instalacji do- i odpływowej. Baterię można zamontować bezpośrednio na wannie, wówczas powinna ona mieć przygotowane odpowiednie otwory. Drugim wariantem jest montaż baterii ściennej. Dla wanien wolnostojących stawianych z dala od ścian należy dopasować baterie podłogowe na specjalnych postumentach.
 • Spójny design. Dla spójnej aranżacji warto wybierać ceramikę (umywalki, wannę, miskę WC) z konkretnej linii produktowej od jednego producenta. Produkty mają wówczas podobny design i ten sam odcień ceramiki, tworząc estetyczny efekt wizualny. 
 • Obudowa. Modele do zabudowy stawiane są na posadzce i mocowane do ściany, jednak wymagają jeszcze zaaranżowania obudowy boków. Do wyboru mamy pasujące do konkretnych modeli obudowy, specjalne panele lub zaprojektowanie okładziny z płytek lub mozaiki. 
 • Syfon do wanny. Nie ma tu takiego problemu jak w przypadku WC, gdzie musimy sprawdzić, czy montować odpływ pionowy czy poziomy. Odpływ od wanny powinien być możliwe najkrótszy, pozwalający na łatwe czyszczenie bez potrzeby demontażu.
 • Dodatkowe wyposażenie. Pomocne uchwyty, podłokietniki, moduł hydromasażu, kolorowe podświetlenie, siedzisko – zwróćmy uwagę na dodatkowe akcesoria, które ułatwiają codzienne korzystanie z wanny i podnoszą komfort kąpieli.
   
 
Wanna Koło
Wanna Koło

Wanna prostokątna – optymalne wykorzystanie przestrzeni

Wanny w kształcie prostokąta lub kwadratu to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Modele dostępne są w różnych wymiarach, o różnych proporcjach boków. Standardowo mają długość około 140-180 cm, przy szerokości około 70-80 m. Dostępne są też modele dłuższe lub szersze, a nawet dwuosobowe do łazienek o większym metrażu. Wanny prostokątne z łatwością wpasują się w róg pomieszczenia, można je także postawić przy jednej ze ścian. Dużą popularnością cieszą się modele do zabudowy. Okładziny z płytek lub paneli pozwalają wkomponować je w ogólny projekt łazienki i stworzyć spójny stylistycznie wystrój.
Wanny o kształcie prostokąta ułatwiają jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni i dają ogromne możliwości aranżacyjne. Z łatwością wpasują się we wnękę, tworząc kameralną przestrzeń do relaksujących kąpieli. To też dobra baza do postawienia kabiny lub parawanu nawannowego. Taki wanno-prysznic daje możliwość zarówno wzięcia szybkiego natrysku, jak i długiej kąpieli i organizacji domowego SPA. 

Wanna narożna – wygoda i oszczędność miejsca

Wanny montowane w rogu pomieszczenia pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, szczególnie polecane są do małych łazienek. Zdecydowana większość narożnych modeli ma owalne wykończenie, które z jednej strony maksymalizuje ilość dostępnego miejsca w wannie, a z drugiej – zostawia sporo przestrzeni przed nią na wygodne wchodzenie i wychodzenie.
 
Niektóre modele narożnych wanien mają wyprofilowane siedziska, co jest bardzo wygodną opcją podczas kąpieli, szczególnie dla seniorów. Praktyka pokazuje, że to też dobre rozwiązanie przy kąpielach najmłodszych domowników.
 

Wanna asymetryczna – dobre rozwiązanie dla niestandardowego układu

Masz trudność z dopasowaniem prostokątnej lub owalnej wanny? Koniecznie sprawdź ofertę niestandardowych modeli. Asymetryczne wanny świetnie wpasowują się w nawet najbardziej nietypowy układ, dając jednocześnie możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Najczęściej spotyka się modele czworoboczne o różnych długościach boków, jednak na zamówienie dostępne są także heksagonalne lub ośmiokątne.

Wanna owalna – komfort w małej łazience

Modele z zaokrąglonym bokiem występują w wariancie przyściennym lub narożnym. Podobnie jak wanny narożne, wersje owalne dają możliwość jak najlepszego wykorzystania miejsca we wnętrzach o małym metrażu. 

Osobną kategorię stanowią wolnostojące wanny owalne. To popularne ostatnio produkty, np. modele z prostymi dłuższymi krawędziami i zaokrąglonymi bokami z możliwością dostawienia do ściany lub montażu bezpośrednio na posadzce. Ta opcja wygląda stylowo w każdym wnętrzu, bez względu na metraż i układ

Wanna wolnostojąca – komfort i świetny design

Dysponując nieco większą ilością miejsca, warto zastanowić się nad wanną wolnostojącą. Nowoczesne modele o prostych liniach są jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów. 
Wolnostojące modele dostępne są w różnych wymiarach i kształtach. W nowoczesnych aranżacjach królują wanny owalne, w stylistyce glamour – klasyczne modele z ozdobnymi wyeksponowanymi nóżkami. W dużych łazienkach i pokojach kąpielowych wanna świetnie prezentuje się w centralnej części pomieszczenia. 

Decydując się na model do postawienia na posadzce, trzeba pamiętać, by dobrać do niego pasującą baterię podłogową. Warto też przemyśleć układ i wyjścia instalacji wodno-kanalizacyjnej.