Jak urządzić toaletę?

WC to małe pomieszczenie o dużym potencjale. Wygodne i estetyczne urządzenie wnętrza o małym metrażu to spore wyzwanie. Na co zwrócić uwagę planując urządzanie toalety? O czym pamiętać, by stworzyć wnętrze komfortowe i gustowne? 

Remontując lub planując aranżację nowego domu zwykle skupiamy się na wyposażeniu łazienek. Toaleta schodzi na drugi plan. Projektujemy szczegółowo strefy funkcjonalne i detale w głównej łazience, podczas gdy małe WC wyposażamy niekiedy jedynie jako powielenie większego pomieszczenia. Jednak specjaliści od wystroju podkreślają, że toaleta to niezależne wnętrze, z własnymi zaletami i wadami. Z małego wnętrza może powstać wielkie dzieło aranżacyjnej sztuki, które zrobi wrażenie nie tylko na domownikach, ale także na gościach. 

Projekt toalety – o czym pamiętać?

W pierwszej kolejności pomyślmy o toalecie jak o niezależnym pomieszczeniu. Zwróćmy uwagę na aranżacyjne wady i zalety, metraż, dostęp do naturalnego oświetlenia czy możliwość ciekawego wykorzystania nawet nietypowego układu. Na małą toaletę warto mieć pomysł, wybrać dla niej określony styl i kolorystykę. Zastanówmy się, co może wyróżniać to wnętrze.
Mała przestrzeń toalety wymaga sporej kreatywności. Każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota, dlatego jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Co więcej, w niewielkiej toalecie najważniejsza jest wygoda, i to ona powinna stać się priorytetem podczas urządzania wnętrza. Klasyczne wyposażenie łazienkowe może nie sprawdzić się w małym metrażu, dlatego już na etapie projektu trzeba dobrze zaplanować funkcjonalne i ergonomiczne rozplanowanie sprzętów i ceramiki.

Na początek warto zadać sobie kilka pytań:

 • Jakie wyposażenie ma znaleźć się w łazience? Czy oprócz obowiązkowej miski WC i umywalki, planujemy także montaż bidetu? Jeśli tak, to po pierwsze – należy odpowiednio zaplanować układ i wyjścia instalacji wodno-kanalizacyjnej. W dalszej kolejności trzeba sprawdzić, czy będzie wystarczająco dużo miejsca by móc komfortowo skorzystać z obu tych urządzeń.
 • Czy w toalecie potrzebne jest też dodatkowe miejsce do przechowywania? Czy wnętrze ma pełnić funkcję stricte funkcjonalną, czy część przestrzeni powinna zostać zagospodarowana na przechowywanie ręczników, kosmetyków czy środków chemicznych? Jeśli tak, to gdzie najlepiej zaplanować miejsce na powieszenie szafki lub czy istnieje wnęka, którą można zabudować by stworzyć nierzucające się w oczy schowki i szuflady.
 • Czy skosy w toalecie (jeśli są) mają wpływ na wygodę korzystania z niej? Miska wc zamontowana tuż pod skosem nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak umywalka. Kluczowe strefy i montaż najważniejszych sprzętów warto zaplanować w takim układzie, aby bez problemu mogły z nich korzystać osoby o każdym wzroście. Ścianę pod skosem lepiej przeznaczyć na zabudowę z półkami i szufladami do przechowywania.
 • Jakie oświetlenie do toalety? Obecność okna rozwiązuje główny problem z oświetleniem niewielkiego pomieszczenia. Jednak najczęściej toalety pozbawione są naturalnego światła. Aby je dobrze doświetlić warto postawić na oświetlenie punktowe i montaż kilku lamp. Takie rozwiązanie, w porównaniu z jedną centralnie wiszącą lampą, da wrażenie większego wnętrza, pozwoli uniknąć powstawania tzw. „ciemnych kątów” i podkreśli podział toalety na strefy funkcjonalne. 
 • Jak optycznie powiększyć wnętrze? W małym metrażu warto zastosować kilka sposobów na wizualne powiększenie pomieszczenia. Jak to zrobić? Postawmy na jasną kolorystykę, szkliste pokrycie ścian i podłóg (odbija światło), lakierowane fronty mebli łazienkowych i duże lustro. Aby nadać wnętrzu lekkości, wybierzmy podwieszane elementy wyposażenia, np. montowane do ściany szuflady podumywalkowe lub miski WC wiszące 
   
 

Wyposażenie toalety – jak wybrać?

Urządzenie toalety od podstaw jest porównywalne z kosztem remontu małej łazienki. Największa różnica wynika z braku prysznica lub wanny, jednak pozostałe elementy są podobne kosztowo. Co więcej, WC o małym lub nietypowym układzie jest szczególnie wymagające. Czasami, aby móc komfortowo korzystać z wc, bidetu lub umywalki, trzeba wybierać wyposażenie i ceramikę ze specjalnych serii produktowych przeznaczonych do małych wnętrz. Czasami trzeba pójść na kompromis i np. zrezygnować z bidetu lub wybrać małą umywalkę. Jakie wyposażenie wybrać do małej toalety?

 • WC kompact czy stelaż podtynkowy? Oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w małym WC. Zestaw kompaktowy pozwala na łatwe dopasowanie ceramiki do nawet najbardziej nietypowego układu wnętrza. Z kolei stelaż podtynkowy to sprytny sposób na ukrycie spłuczki w gustownej zabudowie. Do małych łazienek dostępne są stelaże podtynkowe ze spłuczkami o mniejszej głębokości (nawet około 10-15 cm z serii KOŁO SLIM). Dodatkowo nad zabudową stelaża można wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Szafki i półki optycznie stają się swoistym przedłużeniem obudowy, co daje możliwość estetycznego wykorzystania każdego fragmentu przestrzeni.
 • WC bez kołnierza – nowoczesne miski wc oparte są na konstrukcji pozbawionej kołnierza. Ma to dwie podstawowe zalety. Z jednej strony eliminuje problem trudno dostępnych miejsc, będących idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. A z drugiej, potrzebuje mniejszej (w porównaniu ze standardowymi miskami) objętości wody do skutecznego spłukiwania. Im mniej potrzebnej wody, tym mniejszą spłuczkę można zamontować. A to spora oszczędność miejsca.
 • Umywalka – w małych łazienkach i w toaletach dobrze sprawdzają się nablatowe lub zintegrowane z szafką modele o niewielkich rozmiarach. Gdy wnętrze jest wąskie i długie warto wybierać umywalki szerokie, ale jak najmniej „wychodzące” do środka pomieszczenia. Dostępne są modele z otworem na baterię na bocznej krawędzi lub w rogu umywalki. Alternatywnie warto montować baterie ścienne, które nie zajmują dodatkowego miejsca na umywalce. Modele stawiane na blacie lub zintegrowane z szafką poniżej dają możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni poniżej umywalki na przechowywanie kosmetyków, ręczników, środków czystości i papieru toaletowego.
 • Biała ceramika – nie jest regułą wybór klasycznej bieli, ale jeśli chcemy dodatkowo rozjaśnić wnętrze, to warto wybierać umywalki i miski WC właśnie w tej kolorystyce. Szkliste powierzchnie odbijają światło i dają optycznie więcej przestrzeni. Świetnym uzupełnieniem do tego są modne szarości i beże, uzupełnione o złote lub miedziane dodatki, z pojedynczymi kontrastowymi ciemnymi (czarnymi lub granatowymi) akcentami. Dodają wnętrzu charakteru i nadają mu określony styl.
 • Wiszące wyposażenie łazienkowe – to jeden z trików, które pozwalają na wizualne powiększenie niedużego pomieszczenia. Podwieszane szuflady, szafki i miski WC nadają lekkości i optycznie zwiększają powierzchnię podłogi. Praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: znacznie ułatwia sprzątanie.
 • Lustro – duża tafla pokrywająca znaczną część ściany małej toalety to gwarancja optycznej głębi i dobrego estetycznego wrażenia. Dobrze dobrane i odpowiednio zawieszone lustro potrafi zdziałać aranżacyjne cuda nawet w łazienkach o bardzo małym metrażu.
 • Oświetlenie – w niewielkiej toalecie zdecydowanie warto zastosować punktowe oświetlenie w różnych miejscach łazienki. Unikajmy jednej centralnej lampy, postawmy na ciepłe ledowe oświetlenie. 
Sprawdź >> Najczęściej popełniane błędy podczas remontu łazienki