Jak działa bateria umywalkowa?

 

Projektując łazienkę zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad wyborem kabiny prysznicowej, płytek, oświetlenia i ceramiki. Warto już na wstępie pomyśleć też, jaka bateria umywalkowa będzie najlepiej pasowała do wystroju. Co więcej – jej wybór będzie miał ogromne znaczenie dla wygodny korzystania na co dzień i utrzymania porządku w łazience.


Aranzajca Modo

Jak wybrać baterię umywalkową?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka bateria umywalkowa do łazienki będzie najlepsza. Nie ma uniwersalnej zasady wyboru, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: rozmieszczenie instalacji wodnej, aranżację strefy umywalkowej, rodzaj samej umywalki, jej wysokość i głębokość misy. Istnieje kategoria umywalek uniwersalnych, które pasują do większości aranżacji. To wygodne rozwiązanie, jednak warto już na etapie projektu sprawdzić, jaka opcja będzie najlepsza przy planowanym wystroju.

W pierwszej kolejności zdecydujmy, czy będzie to bateria sztorcowa (montowana na umywalce), nablatowa czy naścienna. Wybór sposobu montażu często jest zależny od lokalizacji instalacji wodnej. Następnie dobierzmy typ umywalki dostosowany do rodzaju baterii. Pamiętajmy, że zupełnie inną umywalkę wybierzemy do baterii umywalkowej ściennej (bez otworu), a inny do baterii nablatowej. Na końcu wybieramy konkretny model baterii pasujący do wybranej umywalki.

Co warto wiedzieć o bateriach umywalkowych?

Ze względu na sposób działania dzielą się one na tradycyjne modele z dwoma kurkami (dwu- lub trzyotworowe) i z mieszaczem (jednootworowe). Różny jest też sposób montażu – mogą być instalowane na ścianie, stojące (sztorcowe) lub baterie nablatowe stawiane na blacie lub umywalce. Wysokość baterii i długość wylewki dobieramy do wielkości umywalki oraz indywidualnych potrzeb domowników.
Pamiętajmy, że przy modelach ściennych lub bateriach podtynkowych umywalkowych powinniśmy dobrać do nich modele umywalek bez otworów.
 

Działanie baterii umywalkowej 

Baterie i akcesoria różnią się nie tylko wyglądem i sposobem montażu, ale też pewnymi technicznymi parametrami. W dobrej jakości baterii poziom przepływu wody wynosi tylko 5 litrów na minutę. Różne typy baterii mają odmienne wylewki różniące się nie tylko długością, ale także kątem nachylenia i kształtem strumienia wody. Baterie z mieszaczem mają tę przewagę nad bateriami z osobnymi kurkami, że szybciej uzyskuje się wodę o pożądanej temperaturze. To daje dużą wygodę i generuje oszczędności na zużyciu.

Aby bateria dobrze działała, odległość między końcem wylewki a dnem umywalki powinna wynosić co najmniej 15 cm. Niskie baterie sztorcowe z krótką wylewką najlepiej montować przy małych umywalkach, dobrze się sprawdzą się np. do mycia rąk czy zębów. Wyższe baterie do umywalek nablatowych wymagają jednocześnie wyższej umywalki, by woda nie rozchlapywała się na boki. 

Jak uniknąć błędów przy wyborze baterii umywalkowej? 

Pamiętajmy o kilku prostych zasadach podczas wyboru baterii. Przede wszystkim warto zainwestować w dobrej jakości baterie i akcesoria. Jak pokazuje praktyka, te najtańsze to jedynie pozorna oszczędność - po roku - dwóch zużywają się, wymagają naprawy lub wymiany. 

Wzornictwo baterii powinno współgrać z formą umywalki i ze stylem łazienki, wszystkie powinny być kupione z tej samej serii. Jeśli planujemy montaż kabiny prysznicowej typu walk-in z ciemnymi okuciami, wówczas powinna być także czarna bateria umywalkowa.

Szczególnie w przypadku baterii ściennych warto pamiętać, aby zamontować ją odpowiednio daleko od ściany i w odległości ok. 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki. Inaczej woda będzie rozchlapywać na boki, co sprawia wiele problemów z utrzymaniem czystości.