Wybieramy wannę czyli łazienka szyta na miarę

Clarissa

Dawniej łaźnie publiczne, dzisiaj własna, prywatna… wanna. Co zrobić, aby dobrze spełniła swoją rolę, pasując zarówno do wnętrza łazienkowego, jak i indywidualnych preferencji?

Zanim zdecydujemy się na zmianę aranżacji naszej łazienki warto zastanowić się nad finalnym efektem, który chcemy osiągnąć. Decyzje podejmowane przy jej wykańczaniu mogą okazać się tylko pozornie proste. Zakup takich produktów jak wanna wymaga jednak starannej analizy zarówno pod względem przestrzeni do zagospodarowania, jak i ergonomii oraz wygody użytkowania. 

Mała, duża?

Wybierając wannę, zwracajmy uwagę przede wszystkim na wielkość łazienki. Do małych łazienek najbardziej odpowiednie są modele prostokątne lub asymetryczne, o zaokrąglonym lub ściętym dłuższym boku. Ustawione w narożniku pasują niemal do każdego wnętrza i pozwalają zaoszczędzić miejsce.  Dysponując większą przestrzenią warto rozważyć ustawienie wanny na środku pomieszczenia. Tutaj idealnie sprawdzą się modele owalne wykończone elegancką obudową, dzięki którym łazienka przemienia się w stylowy salon kąpielowy. Ciekawym – choć niekonwencjonalnym – rozwiązaniem jest częściowe lub całkowite wpuszczenie wanny w podłogę. Sprawdzi się ono głównie w domach, gdyż wymaga zastosowania rozwiązań konstrukcyjnych, które najłatwiej wprowadzić już na etapie budowy. Efekt jest jednak tego wart – wanna wpuszczona w podłogę prezentuje się niezwykle luksusowo i przypomina niewielki basen w domowej łazience.

Ponieważ przy kolejnym remoncie trudniej nam będzie zmienić wannę (wymogi montażu, transport, itp.) warto wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania przez kilka kolejnych lat. Musimy zatem zadbać nie tylko o jej najwyższą jakość i funkcjonalność, ale także o estetykę. mówi Piotr Agata- Product Manager Bath & Shower Firmy Koło.

Materiał, czyli wannowa technologia.

Odpowiednie dobranie wielkości oraz kształtu wanny pozwoli nam wygospodarować dodatkowe miejsce w łazience. Warto również wziąć pod lupę materiał, z którego jest wykonana. Popularne niegdyś wanny żeliwne są obecnie rzadkością ze względu na ich ciężar, ubogie wzornictwo i chłód materiału. Nowoczesne wanny produkowane są dzisiaj głównie z akrylu sanitarnego, którego właściwości pozwalają na tworzenie produktów o różnych kształtach. Lekki, a tym samym  łatwy w transporcie i montażu, akryl doskonale izoluje ciepło, dzięki czemu woda długo utrzymuje pożądaną temperaturę. Jest także przyjemny i „ciepły” w dotyku oraz dobrze tłumi dźwięki. Idealnie gładka powierzchnia akrylowych wanien jest efektownie lśniąca i łatwa w czyszczeniu. I - co najważniejsze - nawet przy intensywnej eksploatacji akryl nie rdzewieje, nie odbarwia się i zapewnia trwałość produktu. Wanny wykonane z tego materiału charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania oraz odbarwienia, a w przypadku ewentualnych uszkodzeń można je łatwo naprawić wykorzystując specjalne zestawy naprawcze, oferowane przez KOŁO.

Komfort przede wszystkim.

Jak zadbać o wygodę użytkowania wanny? „W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wyprofilowanie wnętrza, a więc głębokość oraz pochylenie ścianek bocznych. Warto nasz typ wypróbować "na sucho". W dobrych sklepach obsługa pozwoli nam usiąść w wannie. Sprawdźmy wtedy, czy produkt zapewnia nam swobodę ruchu i umożliwia wyprostowanie nóg. W ten sposób unikniemy późniejszych rozczarowań” - mówi Piotr Agata- Product Manager Bath & Shower Firmy Koło. Istotne jest też umiejscowienie odpływu i otworu przelewowego, gdyż decyduje o tym, po której stronie wanny można wygodnie usiąść i w którym miejscu najlepiej zamontować baterię. W modelu MODO marki KOŁO oba otwory usytuowane są po środku, co umożliwia wygodne oparcie się po obu stronach, a także komfortową kąpiel we dwoje.

W trosce o komfort wszystkich domowników można również zdecydować się na zakup dodatkowych akcesoriów. Do niektórych modeli wanien dostępne są zagłówki wykonane z tworzywa elastycznego, które sprawią, że każda kąpiel przysienie chwilę ukojenia po codziennych trudach. Natomiast, z czysto praktycznego punktu widzenia, warto rozważyć zamocowanie uchwytów ułatwiających wyjście z wanny. To rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli z wanny korzystają dzieci lub osoby starsze. Można zdecydować się także na zamontowanie parawanu nawannowego, dzięki któremu wanna spełnia także funkcję prysznica i który pomoże chronić podłogę przed zachlapaniem w trakcie kąpieli. Planując takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na szerokość rantu, na którym zamocowany ma być parawan.

Podsumowując - pamiętajmy, że przy podejmowaniu decyzji zakupowych powinniśmy kierować się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością. Bo o ile trendy wnętrzarskie się zmieniają, wygoda zawsze pozostaje w cenie.