Pielęgnacja mebli

Domino XL

Meble łazienkowe KOŁO wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na działanie podwyższonej wilgotności i temperatury panującej w łazience. Aby swój piękny wygląd zachowały na lata konieczna jest jednak ich właściwa i systematyczna pielęgnacja.

Delikatne czyszczenie

Czyszcząc meble łazienkowe, należy przede wszystkim uważać, aby nie uszkodzić ich powierzchni, dlatego do sprzątania najlepiej używać miękkich ścierek i ręczników papierowych. Należy unikać gąbek o ostrych, ściernych powierzchniach i innych materiałów mogących pozostawić rysy i zadrapania. Meble marki KOŁO nie wymagają czyszczenia na mokro, jednak w przypadku trudnych do usunięcia plam można zastosować delikatny środek czyszczący. Należy przy tym pamiętać, by nie zawierał on amoniaku, kwasów, rozpuszczalnika ani środków ściernych, które mogą uszkadzać i odbarwiać laminat, lakier i okleinę, którymi pokryte są meble. Preparatu nie należy też wylewać bezpośrednio na powierzchnię mebla. Należy nanieść go na delikatną gąbkę lub ścierkę i łagodnie przecierać blaty i fronty. Po myciu, wszystkie powierzchnie należy dokładnie wytrzeć do sucha. Szczególnej uwagi przy czyszczeniu wymagają miejsca, w których powstały zadrapania lub odpryśnięcia na powierzchniach lakierowanych, okleinowanych i laminowanych. Są one bardziej narażone na działanie wody, dlatego należy dokładnie usunąć z nich wszelką wilgoć.

Codzienna pielęgnacja i konserwacja

O meble łazienkowe dbać należy nie tylko podczas czyszczenia, ale także podczas codziennego użytkowania. Przede wszystkim pamiętać należy, że lakier, laminat czy okleina, którą pokryte są meble jest podatna na mechaniczne uszkodzenia. Aby im zapobiec należy unikać stawiania i przesuwania po meblach ciężkich i twardych przedmiotów o ostrych krawędziach. Jeśli zdarzy nam się rozlać na mebel środek chemiczny, np. zmywacz do paznokci, farbę do włosów czy silny detergent, należy natychmiast zetrzeć go suchą szmatką i dla pewności przetrzeć powierzchnię na mokro, usuwając wszelkie pozostałości substancji. Mogą one bowiem powodować odbarwienia i trudne do usunięcia plamy. Nie należy też narażać mebli na długotrwały kontakt z wodą, która może wnikać w ich powierzchnie. Do pielęgnacji mebli wykonanych z płyty laminowanej i lakierowanych stosować można preparaty konserwujące, zawierające środki nabłyszczające (woski i silikony) oraz środki antystatyczne, przeciwdziałające osadzaniu się kurzu. Uprzednio należy jednak dokładnie wyczyścić i do sucha wytrzeć ich powierzchnie.

Preparaty konserwujące można stosować też do mebli drewnianych i wykończonych naturalnymi okleinami, jednak nie mogą to być tłuste środki zapobiegającymi osiadaniu kurzu. Należy też pamiętać, aby nie wystawiać mebli na zbyt długotrwałe działanie światła słonecznego. Pod wpływem promieniowania UV zmienia się barwa drewna i oklein naturalnych, dlatego takie meble nie powinny stać w miejscach nasłonecznionych (np. przy oknie). Nie powinno się na nich stawiać na dłuższy okres czasu, żadnych przedmiotów. Mogą bowiem powstać na nich trwałe odbarwienia. Warto też zadbać o właściwą wentylację łazienki i utrzymywać w niej zrównoważoną temperaturę na poziomie +15°C do +30°C. W połączeniu z właściwym czyszczeniem i pielęgnacją pomoże to sprawić, że nasze meble swój piękny wygląd zachowają na długie lata.